Sbohem Skotsko!

Už je to pár dní, co jsme vyjeli z Aberdeenu. Krajina se opět několikrát změnila. Útesy jsou tu pořád a občas je vystřídají duny. Duny, to je něco, co přiznám se, jsme si nikdy nespojovali se Skotskem. Ale jsou tu, vedou kolem pobřeží dlouhé kilometry a krásně se o ně láme swell (oceánské vlny), který tak vytváří ohromný surf. Co se také znatelně proměnilo, jsou města.
Jen co jsme přejeli přes první Firth, Firth of Tay, začala se města podobat městům evropským, svou architekurou mi připomínala hanzovní města. Nevím jestli to bylo tvarem domů nebo červenými střechami. Zajímalo by mě, zda i sem přijížděly lodě z Evropy naloženy červenými taškmi jako zátěž, aby zpět jely plné ryb, tak jako na severovýchodě pobřeží.

20120713-120552.jpg

Náš přejezd přes Firth of Tay nebyl těžký, ale zajímavý. Prostředkem vedou dvě písečné kosy, o které se swell lámal. Vidět a slyšet takový velký surf uprostřed moře je zážitek. Surf teď bude určovat naše pádlování. Nebudeme moct jen tak někde přistát, takže budeme muset podrobně sledovat, která města mají přístav a jak svou od sebe vzdálena.

20120713-121106.jpg

I tady jsme hledali přístav, a East Haven tak bylo označené v mapě. Když jsme ale jeli pořád kolem písčité zátoky a přístav pořád nikde, začali jsme lehce nervóznět. Nakonec jsme jej našli. Ovšem nebyla zde žádná zeď, žadná ochrana od moře, jen stopy od traktoru v písku, které vedly přes duny k plotu, kde byly zaparkované lodě. No nechtělo se nám, ale zůstali jsme. Naštěstí i druhý den se dalo v pohodě vyjet.

20120713-120629.jpg

Další noc jsme strávili v městečku St Monans, kde nejen, že měli dobré jídlo (místní krevety a makrela), ale i atmosféru. Jen se stavěním stanu jsme opět museli chvíli počkat.

20120713-120926.jpg

20120713-121005.jpg

20120713-120720.jpg
Přejezd přes Firth of Forth byl klidný a North Berwick už z dálky přiomínal jihofrancouzské město.
Naše další cesta vedla kolem Bass Rock, kde sídlí ohromná kolonie terejů bílých. Z dálky to vypadá, jakoby byla pokryta bílým plstěným kobercem.

20120713-120800.jpg

Ten večer jsme našli malý přístavek vybudovaný ve skále schovaný za hradbou surfu, kterým jsme museli najít cestu. Ještě, že tak, další možnost, byl přístav u jaderné elektrárny, a tam by se jim náš stan nemusel líbit.

Reklamy

2 responses

  1. Ahoj, námořníci, s potěšením sleduji, jak se nezadržitelně blížíte do svého cíle. Natalko tobě děkuji za to, že si uděláš čas a píšeš pro nás i v češtině, možná, že se ti někdy nechce, přesto říkám piš, piš, vždy si rád o vás přečtu. Michale díky, že se podařilo zprovoznit zařízení, které ukazuje, kde se právě nacházíte. Dívám se pravidelně několikrát denně, kde právě jste. Držíme vám palce i pěsti. Táta s Pavlou

  2. Ahojte ostřílení mořští vlci, to musela být mňamka, tolik čerstvách mořských plodů, dá se jen závidět. Sleduji vaše donátory, to je paráda, i soutěž pro ně byla zajímavá,. Škoda, že zrovínka došlo k narušení vašeho spotu… Zdravíme z pod Radhoště i Radegast vám kyne, je nadšen, Táňa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s