Co je to bothy?

„A bothy is a basic shelter, usually left unlocked and available for anyone to use free of charge.“

Bothy je úkryt nebo přístřešek, který je otevřen a k dispozici všem, zadarmo. Nacházejí se ve Skotsku, Irsku, Walesu a Severní Anglii. Většinou v místech, která nejsou lehce dostupná. Jsou spravovány Britskou Horskou Asociací, ale patří jinému majiteli, většinou vlastníku pozemku, který je dal k dispozici, často aby se objekt zachoval v dobrém stavu.

20120611-225149.jpg

My jsme o bothy věděli a kdysi dávno jsme se s jednou setkali na ostrově Skye, jejich lokalizace ovšem není uvedena v běžných mapách a i když svou otevřeny všem, jejich poloha je dáváná jen členům asociace. A tak jsme doufali, že se nám podaří v nějaké zůstat.

20120611-224432.jpg

Bruce a Johnny ovšem o dvou věděli a neváhali se s námi o ně podělit. První jsme navštívili jen ráno ze zvědavosti, v druhé jsme se rozhodli strávit noc.

20120611-225329.jpg

Dnešní noc zase trávíme v hostelu v majáku na Rhuba Reidh. Původně jsme jej chtěli minout během oběda, ale vítr opět rozhodl. Moře se změnilo z lehce zvlněného na velké rychle se pohybující se kopce. O tom, že foukalo proti nám ani psát nebudu. Původně jsme chtěli dosáhnout malého kotviště, ale nakonec jsme se museli obrátit a vzít zapovděk malou pláží na chráněnější straně. Cesta zpět k pláži nebyla vůbec jednoduchá, moře a vítr nás tentokrát tlačili a my jsme si museli dávat velký pozor, aby se lodě nevymlky kontrole, nerozjely se příliž, nestočily se bokem k vlnám, a aby si žádný z nás nezaplaval. Dopadlo to dobře, pláže jsme dosáhli. Bohužel zde byly velké šutry, přes které dostat lodě na břeh není vůbec lehké.

20120611-225434.jpg

Naštěstí jsme si všimla, že nás pozorují nějací lidé, a tak jsem šla zkusit své štěstí. Garry a Alex neváhali a přišli nám napomoc, ve čtyřech to šlo rychle a lehce, ušetřilo nám to asi hodinu tvrdé práce ve dvou. Ono dostat 80 kilo těžkou loď na břeh někdy není vůbec jednoduché.

20120611-225853.jpg

Maják Rua Reidh byl vybudován na začátku dvacátého století. Už v roce 1853 se objevil první návrh na jeho postavení, tenkrát byl odmítnut jako drahý, asi £5000. Nakonec byl postaven v roce 1912 a stál £14 900. Maják je 25 metrů vysoký a tyčí se 37 metrů nad hladinou moře za přílivu.
Originálně zde byl parafínový hořák, který ukazoval 6 bílých bliknutí každých 30 sekund. Dnes má 4 bílá bliknutí každé 4 sekundy, která jsou vidět 24 mílí daleko.
Dříve byl přístupný pouze z moře, dnes už zde vede silnice. Maják je dnes plně automatizován.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s