Nejzápadnější výběžek Británie

Mnoho lidí, bez ohledu odkud pocházejí, si myslí, že nejzápadnějším bodem Velké Británie je Land’s End. Chyba, není. My jsme byli o něco osvícenější a věděli jsme, že není, jen jsme si nebyli jisti, kde vlastně je, či jak se jmenuje.
Teď už to víme, před dvěma dny jsme kolem něj projeli. Jmenuje se Ardnamurchan Point, a v keltštině jméno znamená Kopec velkého moře.

20120608-094310.jpg

Je zde maják, který nám svým vzhledem připomínal mešitu. A aby ne, jak jsme zjistili, byl postaven v roce 1849 z růžové žuly a je to jediný maják v Británii postavený v Egyptském stylu.
My jsme kolem něj pádlovali pozdě večer, i když světla bylo dost, přece jen, jsme už dost na severu, a později jsme se mohli kochat západem slunce nad Malými ostrovy, Eigg, Muck a Rum.

20120608-094422.jpg

Od té doby, co jsme opustili Eastdale jsme měli namířeno do Glenuig, jednoho maléhozálivu v jednom z mnoha lochů. Cesta nejprve vedla skrz Sound of Mull, dlouhým průlivem mezi pevninou a ostrovem Mull, na jehož konci je už zase otevřené moře.

20120608-094457.jpg

Mířili jsme do Glenuig Inn, malého outdorového centra. Bylo sice trošku z cesty, ale měli jsme sem poslané balíčky od rodiny a přátel.

20120608-094924.jpg
Toto je také poslední místo, kde jsme věděli, že někoho známe a budeme mít možnost se zastavit.

20120608-095103.jpg

Od teď, jakmile pojedeme úžinou mezi ostrovem Skye a pevninou, už budeme jen my a otevřené moře. Čeká nás teď dlouhý a náročný úsek s minimálním osídlením, dlouhými úseky útesů, otevřený jak Severnímu moři, tak i Atlantickému oceánu.

Reklamy

One response

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s