Dva dny v Pembrokeshiru

Tři noci v Barafundle Bay stačily a opět byl čas se posunout. Navíc jsme večer před odjezdem dostali dva emaily nabízející nám pomoc, ubytování se vším všudy a pár cenných rad. Jednu nabídku jsme s díky odmítli, protože jsme se museli posunout dál, druhou jsme vzali jako výzvu. Steve nabízel nejen sprchu, postel, polopenzi, ale i WiFi a dobití elektroniky, a hlavně informace z první ruky o další vojenské zóně, kterou budeme muset jet. Tato je totiž pěkně veliká, a on ji řídí. Cíl cesty byl jasný, Aberporth nějakých 130 kilometrů daleko. Chceme tam být co nejdřív.
To ovšem nebude úplně jednoduché. Tahle část pobřeží je dost členitá a mořské proudy zde tečou tak silně, že není možné, moc nebo dlouho, pádlovat proti nim, a tutíž si to člověk musí dobře naplánovat.

20120518-094000.jpg
Vyrazili jsme brzy ráno, v pět, jednak, abychom chytili proud, a také nás čekal úsek přes jednu z již zmiňovaných vojenských zón, kde jsou od devíti ráno střelby.

20120518-094059.jpg

20120518-094205.jpg
Užívali jsme si jedno z nejkrásnějších pobřeží a probouzející se slunce. Když už jsme si mysleli, že jsme z pásma venku, přijela loď. Pánové byli hodní, nabídli nám svezení nebo potáhnutí, aby nás měli rychle z krku. No jo, ale to by narušilo naši circumnavigaci vlastní silou, a tak se nedalo nic dělat, nabídku jsme slušně odmítli a dál pokračovali vlastní silou sledováni lodí, prý pro naší bezpečnost.

20120518-094256.jpg
Bohužel se proud otočil dřív než jsme chtěli a my museli tlačit proti němu. Chtěli jsme se dostat co nejblíže Jack’s Sound a ostrovu jménem Skomer.

20120518-094350.jpg
Povedlo se, teď si počkáme na další pojízdný pás, ať můžeme projet až za Ramsey Sound. Našli jsme pěknou pláž a na hodinku oba krásně na sluníčku usnuli, probudili jsme se akorát, když moře začalo olizovat Michalovu loď, bylo třeba je posunout výš. Po dvou hodinách jsme vyrazili.
Skomer, Skokholm a Ramsey jsou ostrovy v západním Walesu, které jsou vyhlášeny přírodní a námořní rezervací. Takže jsme konečně viděli puffiny (papuchálky), bohužel fotka je rozmazaná.

20120518-094451.jpg
Pojízdný pás nás krásně vezl, tedy taky jsme museli pádlovat, ale bylo poznat, že pro jednou je moře s námi, a my jsme brzy prosvišťeli i Ramsey Sound bez nějakých zádrhelů. Ramsey Sound, umí být pro kajakáře pěkně zákeřný a občas jim připraví horké chvilky. Nám byl přívětivý a za ním jsme konečně viděli delfíny. Bohužel je člověk hned tak nevyfotí. Byly čtyři a pěkně si to plavali a vynořovali a zanořovali kolem nás. Byl to dlouhý den, ale stál za to.

20120518-094550.jpg
Další den opět začal brzkým budíčkem a naskakováním na jezdící pás kolem Strumble Head. Stihli jsme to akorát, bez snídaně nám trvalo se sbalit hodinu a půl, proud jel dvě hodiny, no fofr. Ale objeli jsme vše, co bylo třeba a pak už se jen šinuli zátokami při břehu proti němu ( u břehu bývá slabší) až do Godwick na snídani a čekání na další spoj. Na druhou stranu jsme se setkali s dalšími tuleni, kteří nám naštěstí na kajak nelezli, tihle se tváříli pěkně namíchnutě, že je rušíme. A to jsme si jich, prosím, vůbec nevšímali.

20120518-094646.jpg
Po přestávce jsme vyrazili směr Aberporth, přidal se protivítr a trošku nás zpomalil, nicméně vidina sprchy a postele nás hnala vpřed. Delfíni, kteří se střídavě objevovali a mizeli nám těch šest hodin vcelku zpříjemnili. Jenom se nám je nedaří vyfotit. Naštěstí v Aberporthu mají jednoho dřevěného, a tak ho sem dávám místo těch opravdových.

20120518-094727.jpg

Reklamy

One response

  1. Jsem ráda,že jste si vzali moje přání o větším počtu zvířat pro Terezku k srdci,jen škoda,že všechna zvířata nejsou tak drzá jako fotogenický tuleň z minule:-))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s