LUNDY

Lundy je ostrov, který leží v Bristlol Chanel asi 20 kilometrů severozápadně od pobřeží severního Devonu. Jelikož jsme suchozemci, tak každý ostrov pro nás zavání romantikou a vyvolává v nás potřebu jej navštívit. Lundy, jeden z nich, jsme se rozhodli navštívit v rámci naší cesty kolem Británie. Navíc jsme jej chtěli využít jako zkratku do Walesu. Tedy přejet z pevniny na něj (20 kilometrů) a z něj na sever na pevninu (55 kilometrů).

20120510-140934.jpg
Den přejezdu na Lundy vyšel na pondělí večer. Tento přejezd se musí dobře naplánovat, neboť mezi Lundy a pevninou tečou silné proudy a spočítá-li člověk kurz špatně, nemusí na ostrov vůbec dojet, i když je vidět z pevniny.

20120510-141419.jpg
Náš přejezd začal v půl šesté večer a měl trvat asi čtyři hodiny. Celý den bylo krásně a jasno, ale jak už to bývá, jen jsme vyjeli, zatáhlo se, začalo pršet a ostrov se schoval do mlhy. Nicméně jsme neměli problém jet podle kompasu, moře bylo jakž takž klidné, takže jsme se k ostrovu blížili podle plánu.

20120510-141048.jpg
Postupně se trochu vyjasnilo a Lundy se nám ukázaly,  ovšem ne na dlouho, protože brzy padla tma. To už jsme ale byli asi míli od něj a vše vypadalo nadějně. Bohužel jsme vjeli do ohromného tide racu, místa, kde je voda pěkně divoká, navíc umocněná větrem foukajícím proti proudu. To není místo, kde chce normálně člověk pádlovat a už vůbec ne za tmy. Chvíli jsme tedy bojovali s vlnami, snažili se udržet kajak tak, aby se nepřevrátil, a dostat se co nejblíž k ostrovu. Když už to ale začalo být příliš nebezpečné, nezbývalo nám, než se otočit po proudů zády k ostrovu, proti vlnám, abychom udrželi kontrolu nad loďemi a snažit se vyjet do klidnější vody.
To se povedlo, ale stále jsme byli alespoň kilometr od ostrova, v silném proudu, který nás tlačil pryč. Už jsem si myslela, že se snad budem muset otočit a jet zpět na pevninu. Pádlovali jsme jak o život a nakonec se nám podařilo postupně z proudu vyjet a dostat se k ostrovu na dotek. Teď už jen najít místo, kde a jak přistát. Hlavní kouzlo Lundy spočívá v jeho přírodní kráse a hlavně v jeho vysokých útesech, normálně něco, čím se dokážu donekonečna kochat, ale ne, když musím přistát. Je tu jediné místo, kde se přistává, Landing Bay, ale od té nás dělil ten tide race. Nakonec jsme našli mezeru mezi skalami, které vytváří přírodní hráz kolem Landing Bay, protože už byl odliv a voda mezi nimi nízko, protáhli jsme jí lodě a slavně dojeli k molu. Bylo deset hodin patnáct minut.
Čas akorát na postavení stanu, sundání mokrých věcí a spaní s tím, že druhý den si dáme oddech a prohlédneme si Lundy.

20120510-141458.jpg
Lundy je ostrov tři míle dlouhý a půl míle široký. Jezdí se sem hlavně za jeho přírodními krásami a bohatstvím. Je tvořen převážně žulou a tyčí se asi 130 metrů nad vodní hladinou. Obydlen byl už v Mezolitické době a část jeho historie je kvůli jeho výhodné poloze vůči pevnině spojena s piráctvím a pašeráctvím. Lundy je významné i tím, že je zde jeden z nejstarších soukomých poštovních úřadů a má i vlastní známky.

20120510-143133.jpg
Dnes už zde nikdo dlouhodobě nežije, i když zde pracují členové National Trust, který ostrov vlastní. Ostrov je důležitou přírodní a mořskou rezervací. Mnoho lidí sem jezdí pozorovat mořské a stěhovávé ptáky, tuleně, delfíny a mnoho jiných zvířat. Své si tu najdou kajakáři, potápěči, lezci, archeologové a geologové.

20120510-143248.jpg
My jsme sem přijeli na jeden den, s tím že další den po našem odpočinku brzy ráno, ještě za tmy, odjedeme do Walesu. Bohužel počasí se zhoršilo natolik, hlavně díky věru a mlze, že jsme zde už třetí noc a jestě alespoň jednu, nejspíš však dvě, zůstaneme.

Reklamy

One response

  1. Tak vás od návratu z lázní pozorně sleduji, někdy mě bolí ruce, jak vám pomáhám pádlovat, zejména, když jsou proti vám vlny, proudy, rybářské lodě a mlhy, no, musí to být pořádná makačka. My, suchozemci, si to neumíme ani představit, ale držet vám palce, to nám jde. Na konec komentáře přidávám otcovské kázání, DÁVEJTE NA SEBE POZOR, DĚTI ! Těším se, až vás zase uvidím a popovídáme. Táta s Pavlou

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s